NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Под прожектора България е сред почти 30 страни, обещали да подкрепят усилията на ЮНЕСКО за възстановяване на културния сектор в Украйна
5340
Под прожектора

България е сред почти 30 страни, обещали да подкрепят усилията на ЮНЕСКО за възстановяване на културния сектор в Украйна

Близо 30 страни обещаха да увеличат подкрепата си за възстановяването на украинския културен сектор чрез координацията на ЮНЕСКО по време на среща днес във Вилнюс по инициатива на Литва, съобщиха от Организацията за образование, наука и култура на ООН. България е сред тези държави. Ще бъде приложен средносрочен и дългосрочен план за действие, изготвен от ЮНЕСКО в консултация с над 40 международни и украински институции. "Раните от войната не могат да бъдат излекувани без култура

| 07 Юни 2024, 20:20 ч.
България е сред почти 30 страни, обещали да подкрепят усилията на ЮНЕСКО за възстановяване на културния сектор в Украйна
България е сред почти 30 страни, обещали да подкрепят усилията на ЮНЕСКО за възстановяване на културния сектор в Украйна
Снимка © АП / Андрей Кравченко

Близо 30 страни обещаха да увеличат подкрепата си за възстановяването на украинския културен сектор чрез координацията на ЮНЕСКО по време на среща днес във Вилнюс по инициатива на Литва, съобщиха от Организацията за образование, наука и култура на ООН. България е сред тези държави.

По-малко от месец остава до четвъртото издание на рок фестивала в Долината на виното. Тазгодишното издание ще се проведе между 12 и 14 юли, а организаторите вече са готови с всички изисквания на групите, съобщават от Община Чирпан на официалната си Фейсбук страница.

По думите на организаторите от Midalidare Rock In The Wine Valley, прави особено впечатление, че почти всички групи искат да има пица след края на изпълнението им, така че подготвяме специална пещ, за да имаме винаги прясна и топла пица.

Всички банди са се съгласили да променят изискванията си за конкретни марки вино, които традиционно пият и очакват да опитат селекцията на „Мидалидаре“. „Това е наша практика още от първото ни издание. Радваме се, че традицията продължава“, казаха организаторите.

За легендите от Deep Purple е важно първото им хранене за деня да бъде английска закуск

Два концерта, четири изложби и уъркшоп ще се проведат през септември в Националния музей „Земята и хората“, съобщават от екипа на музея.

Уъркшоп Agemera за нови геофизични методи за проучване на критични и стратегически суровини ще се проведе на 17 септември. На 11 септември квартет Solem ще изнесат концерт в музея. А на 21 септември ще се проведе концерт от ХХ юбилеен фестивал „Изкуствата за Земята“, информират от екипа на музея.

Те отбелязват, че през този месец може да бъдат разгледани временните изложби „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“ - колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“.

/ВСР

Юджийн Чаплин, синът на кино легендата Чарли Чаплин, ще се срещне с български студенти от консерваторията на проф. Елена Дикова и актьори от Пловдивския театър по време на гастрола му у нас със спектакъла Chaplin Pianissimo, съобщават организаторите.

Заедно със световноизвестните пианисти Жан-Паскал Бентюс и професора от консерваторията De Musique de Paris –  Силвен Моризе, Юджийн Чаплин ще обмени опит с младите музиканти.

Специално за концерта в Пловдив на сцената на театъра ще бъдат два рояла на австрийската фирма „Бьозендорфер“, която е  една от най-добрите европейски фирми в производството на пиана и рояли. В света има само 25 такива рояла, всеки със свой уникален номер. С  изключителните си звукови характеристики, роялът е истински шедьовър, инкруст

Златният костюм в стил бикини, който Кари Фишър носи като принцеса Лея на снимките за филма "Завръщането на джедаите" от поредицата "Междузвездни войни", е продаден за 175 000 долара, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на аукционната къща, осъществила продажбата.

Емблематичният костюм става известен, след като Фишър го носи в началото на филма от 1983 г., когато героинята й принцеса Лея е пленена от Джаба Хътянина в двореца му на Татуин и е принудена да бъде робиня.

Костюмът - един от най-запомнящите се във филмите от поредицата "Междузвездни войни", е продаден от базираната в Далас аукционна къща "Херитидж окшънс" (Heritage Auctions).

Джо Мадалена, изпълнителен вицепрезидент на тръжната къща, каза, че продаденият костюм е бил тестван и носен от Кари Фишър на снимачната площадка на филма, но в крайна сметка не е попаднал в окончателния му вариант, тъй като

Наградите на Гилдията на сценаристите в САЩ ще бъдат връчени за 77-и път на 15 февруари 2025 г., съобщи електронното издание Скрийн дейли, позовавайки се на информация за предстоящите събития на Гилдията.

Номинациите за оригинален, адаптиран и документален сценарий ще бъдат обявени на 9 януари 2025 г., а окончателното гласуване ще се проведе от 13 януари до 27 януари 2025 г. 

Церемонията за 77-ите награди на Гилдията на сценаристите в САЩ ще се проведе едновременно на две места - в Ню Йорк и в Лос Анджелис.

Ще бъде приложен средносрочен и дългосрочен план за действие, изготвен от ЮНЕСКО в консултация с над 40 международни и украински институции.

"Раните от войната не могат да бъдат излекувани без култура. Не може да има устойчив растеж и просперитет без култура. Това е целта на работата на ЮНЕСКО в Украйна от февруари 2022 г. насам", каза Ернесто Отоне, заместник-генерален директор на ЮНЕСКО по въпросите на културата. Според него ангажиментът, поет днес, ще остане в историята.
 
Международната конференция за възстановяване на културния сектор на Украйна, която се проведе във Вилнюс по призив на украинския президент Володимир Зеленски, направен по време на среща с генералния директор на ЮНЕСКО Одре Азуле, доведе до съвместен ангажимент на близо 30 държави от Северна Америка, Азия и Европа. Те се ангажират да увеличат подкрепата си за творците и професионалистите в областта на културата в Украйна, да защитят и възстановят обекти и да съживят културния живот чрез координацията на ЮНЕСКО, се казва в съобщението.

Броят на културните паметници, за които ЮНЕСКО успя да потвърди нанесените щети, надхвърля 400, се казва още в него. Сред тях са 191 сгради от исторически и художествен интерес, 137 религиозни обекта, 31 музея, 25 паметника, 15 библиотеки и един архив. 

Въпреки че през последните месеци чрез координацията на ЮНЕСКО бяха стартирани първите проекти за укрепване и възстановяване, по-специално в Киев и Одеса, финансовите нужди за продължаване на тази дейност са огромни - актуализираната оценка на организацията на ООН, публикувана през февруари 2024 г., определя разходите на средно по 680 млн. щатски долара годишно до 2033 г.
 
В допълнение към нанесените щети, значителна част от културните дейности са спрени, а много творци не могат да работят, което води до рязко намаляване на средствата им за препитание. Тъй като Украйна не може да посрещне тези разходи сама, все по-голямото участие на международната общност е от жизненоважно значение, се казва в прессъобщението на ЮНЕСКО.

Сред страните, които ще окажат подкрепа на украинския културен сектор, са България, Австрия, Белгия, Канада, Хърватия, Дания, Франция, Естония, Полша, Румъния, Словакия, Великобритания, САЩ.  
 
ЮНЕСКО и държавите, участвали във форума във Вилнюс, предстои отново да се срещнат на 11 и 12 юни в Берлин, за да работят по изпълнението на плана за действие.

С разнообразна музикална програма на площад "Централен", ден преди празника на Пловдив, градът отбеляза 10-годишнината от избирането си за Европейска столица на културата.

През 2014 г. Пловдив беше обявен за Европейска столица на културата за 2019 г. , като имаше пет години за подготовка.

Водещ на събитието, което започна тази вечер в 18:30 часа, беше Стефан Щерев, а първи на сцената се качи един от създателите на Deep Zone Project - DJ Dian Solo. 

В програмата също е триото от Нидерландия Kraak&Smaak, в което са Оскар де Йонг, Вим Плуг и Марк Кнеперс. Формацията е известна със звучене, съчетаващо жанрове като диско, фънк, електронна музика, инди, дийп хаус, соул и поп. Още с дебютния си албум Boogie Angst триото добива международна популярност, а в момента музикантите работят по своя седми албум. 

Последен на сцената тази вечер ще излезе

„Срещи на младото европейско кино“ празнува своето 10-о издание с безплатни прожекции на отличени на световните фестивали филми, съобщават организаторите. Кинофестивалът, посветен на детската и младежка публика, от 3 до 19 години, ще се състои между 22 до 28 юни в София

Специално за ключовата годишнина организаторите от сдружение „Арте урбана колектив“, освен прожекции на филм, са подготвили тематични дискусии и работилници, оригинален киноконцерт – филми и музика на живо и форум „Кино в училище”, посветен на ученици и учители. Те ще бъдат в зала „Славейков” на Френския институт, залата на Чешкия център, залата и лятното кино на „Гьоте институт“ и кино „Кабана“.

На 24 юни ще бъде показан носителят за най-добър филм на програмата Giornate degli Autori на филмовия фестивал във Венеция – „Вампир хуманист тъ

Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян.

Експозицията е подредена в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата и включва 60 репортажни фотографии на известни личности при посещенията им в Родопите.

Дори при снимането на тези лица, а и от самата изложба личи, че те са привлечени от Родопите, от красивата природата и от хората, които ги посрещат с обич, заяви Сашо Сарандалиев.

Според него Родопите са  благословена планина и предразполагат хората, затова снимките показват нови нюанси от портретите на известните личности.  

Обективът на фоторепортера Сашо Сарандалиев е уловил мигове от пребивавания в Смолян и Родопите на Бисер Киров, Георги Чапкънов, Дмитрий Лихачов, Веско Ешкенази, Николай Хайтов, митрополити

Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.

Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.

Световната премиера на "Животът на

Усещането е върховно, защото нашето свещенослужене е в името на подвига на един голям човек и светец, небесния покровител на България. А това трябва да го знаят всички българи. Това каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов по повод състоялата се в петък вечер пред храма „Св. Александър Невски“ премиера на музикалната поема „Рилският пустинник“

Акад. Карталов е режисьор на спектакъла по текст на Тихомир Павлов и музика на отец Кирил Попов.

„Тази молитва за благодат, за състрадание, за милост, за покаяние и за всичко онова, което го има в заветите на свети Йоан, трябва да го разберат всички българи. Защото без покровител трудно се живее в една държава, която трябва да мисли за своето бъдеще, за своя прогрес, да зарови томахавката на всички крамоли и нераз

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в ...
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември. Ко ...
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Под прожектора
5340
Под прожектора

България е сред почти 30 страни, обещали да подкрепят усилията на ЮНЕСКО за възстановяване на културния сектор в Украйна

Близо 30 страни обещаха да увеличат подкрепата си за възстановяването на украинския културен сектор чрез координацията на ЮНЕСКО по време на среща днес във Вилнюс по инициатива на Литва, съобщиха от Организацията за образование, наука и култура на ООН. България е сред тези държави.Ще бъде приложен средносрочен и дългосрочен план за действие, изготвен от ЮНЕСКО в консултация с над 40 международни и украински институции.

| 07 Юни 2024, 20:20 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
България е сред почти 30 страни, обещали да подкрепят усилията на ЮНЕСКО за възстановяване на културния сектор в Украйна
България е сред почти 30 страни, обещали да подкрепят усилията на ЮНЕСКО за възстановяване на културния сектор в Украйна
Снимка © АП / Андрей Кравченко

Близо 30 страни обещаха да увеличат подкрепата си за възстановяването на украинския културен сектор чрез координацията на ЮНЕСКО по време на среща днес във Вилнюс по инициатива на Литва, съобщиха от Организацията за образование, наука и култура на ООН. България е сред тези държави.

Ще бъде приложен средносрочен и дългосрочен план за действие, изготвен от ЮНЕСКО в консултация с над 40 международни и украински институции.

По-малко от месец остава до четвъртото издание на рок фестивала в Долината на виното. Тазгодишното издание ще се проведе между 12 и 14 юли, а организаторите вече са готови с всички изисквания на групите, съобщават от Община Чирпан на официалната си Фейсбук страница.

По думите на организаторите от Midalidare Rock In The Wine Valley, прави особено впечатление, че почти всички групи искат да има пица след края на изпълнението им, така че подготвяме специална пещ, за да имаме винаги прясна и топла пица.

Всички банди са се съгласили да променят изискванията си за конкретни марки вино, които традиционно пият и очакват да опитат селекцията на „Мидалидаре“. „Това е наша практика още от първото ни издание. Радваме се, че традицията продължава“, казаха организаторите.

За легендите от Deep Purple е важно първото им хранене за деня да бъде английска закуск

Два концерта, четири изложби и уъркшоп ще се проведат през септември в Националния музей „Земята и хората“, съобщават от екипа на музея.

Уъркшоп Agemera за нови геофизични методи за проучване на критични и стратегически суровини ще се проведе на 17 септември. На 11 септември квартет Solem ще изнесат концерт в музея. А на 21 септември ще се проведе концерт от ХХ юбилеен фестивал „Изкуствата за Земята“, информират от екипа на музея.

Те отбелязват, че през този месец може да бъдат разгледани временните изложби „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“ - колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“.

/ВСР

Юджийн Чаплин, синът на кино легендата Чарли Чаплин, ще се срещне с български студенти от консерваторията на проф. Елена Дикова и актьори от Пловдивския театър по време на гастрола му у нас със спектакъла Chaplin Pianissimo, съобщават организаторите.

Заедно със световноизвестните пианисти Жан-Паскал Бентюс и професора от консерваторията De Musique de Paris –  Силвен Моризе, Юджийн Чаплин ще обмени опит с младите музиканти.

Специално за концерта в Пловдив на сцената на театъра ще бъдат два рояла на австрийската фирма „Бьозендорфер“, която е  една от най-добрите европейски фирми в производството на пиана и рояли. В света има само 25 такива рояла, всеки със свой уникален номер. С  изключителните си звукови характеристики, роялът е истински шедьовър, инкруст

Златният костюм в стил бикини, който Кари Фишър носи като принцеса Лея на снимките за филма "Завръщането на джедаите" от поредицата "Междузвездни войни", е продаден за 175 000 долара, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на аукционната къща, осъществила продажбата.

Емблематичният костюм става известен, след като Фишър го носи в началото на филма от 1983 г., когато героинята й принцеса Лея е пленена от Джаба Хътянина в двореца му на Татуин и е принудена да бъде робиня.

Костюмът - един от най-запомнящите се във филмите от поредицата "Междузвездни войни", е продаден от базираната в Далас аукционна къща "Херитидж окшънс" (Heritage Auctions).

Джо Мадалена, изпълнителен вицепрезидент на тръжната къща, каза, че продаденият костюм е бил тестван и носен от Кари Фишър на снимачната площадка на филма, но в крайна сметка не е попаднал в окончателния му вариант, тъй като

Наградите на Гилдията на сценаристите в САЩ ще бъдат връчени за 77-и път на 15 февруари 2025 г., съобщи електронното издание Скрийн дейли, позовавайки се на информация за предстоящите събития на Гилдията.

Номинациите за оригинален, адаптиран и документален сценарий ще бъдат обявени на 9 януари 2025 г., а окончателното гласуване ще се проведе от 13 януари до 27 януари 2025 г. 

Церемонията за 77-ите награди на Гилдията на сценаристите в САЩ ще се проведе едновременно на две места - в Ню Йорк и в Лос Анджелис.

"Раните от войната не могат да бъдат излекувани без култура. Не може да има устойчив растеж и просперитет без култура. Това е целта на работата на ЮНЕСКО в Украйна от февруари 2022 г. насам", каза Ернесто Отоне, заместник-генерален директор на ЮНЕСКО по въпросите на културата. Според него ангажиментът, поет днес, ще остане в историята.
 
Международната конференция за възстановяване на културния сектор на Украйна, която се проведе във Вилнюс по призив на украинския президент Володимир Зеленски, направен по време на среща с генералния директор на ЮНЕСКО Одре Азуле, доведе до съвместен ангажимент на близо 30 държави от Северна Америка, Азия и Европа. Те се ангажират да увеличат подкрепата си за творците и професионалистите в областта на културата в Украйна, да защитят и възстановят обекти и да съживят културния живот чрез координацията на ЮНЕСКО, се казва в съобщението.

Броят на културните паметници, за които ЮНЕСКО успя да потвърди нанесените щети, надхвърля 400, се казва още в него. Сред тях са 191 сгради от исторически и художествен интерес, 137 религиозни обекта, 31 музея, 25 паметника, 15 библиотеки и един архив. 

С разнообразна музикална програма на площад "Централен", ден преди празника на Пловдив, градът отбеляза 10-годишнината от избирането си за Европейска столица на културата.

През 2014 г. Пловдив беше обявен за Европейска столица на културата за 2019 г. , като имаше пет години за подготовка.

Водещ на събитието, което започна тази вечер в 18:30 часа, беше Стефан Щерев, а първи на сцената се качи един от създателите на Deep Zone Project - DJ Dian Solo. 

В програмата също е триото от Нидерландия Kraak&Smaak, в което са Оскар де Йонг, Вим Плуг и Марк Кнеперс. Формацията е известна със звучене, съчетаващо жанрове като диско, фънк, електронна музика, инди, дийп хаус, соул и поп. Още с дебютния си албум Boogie Angst триото добива международна популярност, а в момента музикантите работят по своя седми албум. 

Последен на сцената тази вечер ще излезе

„Срещи на младото европейско кино“ празнува своето 10-о издание с безплатни прожекции на отличени на световните фестивали филми, съобщават организаторите. Кинофестивалът, посветен на детската и младежка публика, от 3 до 19 години, ще се състои между 22 до 28 юни в София

Специално за ключовата годишнина организаторите от сдружение „Арте урбана колектив“, освен прожекции на филм, са подготвили тематични дискусии и работилници, оригинален киноконцерт – филми и музика на живо и форум „Кино в училище”, посветен на ученици и учители. Те ще бъдат в зала „Славейков” на Френския институт, залата на Чешкия център, залата и лятното кино на „Гьоте институт“ и кино „Кабана“.

На 24 юни ще бъде показан носителят за най-добър филм на програмата Giornate degli Autori на филмовия фестивал във Венеция – „Вампир хуманист тъ

Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян.

Експозицията е подредена в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата и включва 60 репортажни фотографии на известни личности при посещенията им в Родопите.

Дори при снимането на тези лица, а и от самата изложба личи, че те са привлечени от Родопите, от красивата природата и от хората, които ги посрещат с обич, заяви Сашо Сарандалиев.

Според него Родопите са  благословена планина и предразполагат хората, затова снимките показват нови нюанси от портретите на известните личности.  

Обективът на фоторепортера Сашо Сарандалиев е уловил мигове от пребивавания в Смолян и Родопите на Бисер Киров, Георги Чапкънов, Дмитрий Лихачов, Веско Ешкенази, Николай Хайтов, митрополити

Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.

Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.

Световната премиера на "Животът на

Усещането е върховно, защото нашето свещенослужене е в името на подвига на един голям човек и светец, небесния покровител на България. А това трябва да го знаят всички българи. Това каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов по повод състоялата се в петък вечер пред храма „Св. Александър Невски“ премиера на музикалната поема „Рилският пустинник“

Акад. Карталов е режисьор на спектакъла по текст на Тихомир Павлов и музика на отец Кирил Попов.

„Тази молитва за благодат, за състрадание, за милост, за покаяние и за всичко онова, което го има в заветите на свети Йоан, трябва да го разберат всички българи. Защото без покровител трудно се живее в една държава, която трябва да мисли за своето бъдеще, за своя прогрес, да зарови томахавката на всички крамоли и нераз

Въпреки че през последните месеци чрез координацията на ЮНЕСКО бяха стартирани първите проекти за укрепване и възстановяване, по-специално в Киев и Одеса, финансовите нужди за продължаване на тази дейност са огромни - актуализираната оценка на организацията на ООН, публикувана през февруари 2024 г., определя разходите на средно по 680 млн. щатски долара годишно до 2033 г.
 
В допълнение към нанесените щети, значителна част от културните дейности са спрени, а много творци не могат да работят, което води до рязко намаляване на средствата им за препитание. Тъй като Украйна не може да посрещне тези разходи сама, все по-голямото участие на международната общност е от жизненоважно значение, се казва в прессъобщението на ЮНЕСКО.

Сред страните, които ще окажат подкрепа на украинския културен сектор, са България, Австрия, Белгия, Канада, Хърватия, Дания, Франция, Естония, Полша, Румъния, Словакия, Великобритания, САЩ.  
 
ЮНЕСКО и държавите, участвали във форума във Вилнюс, предстои отново да се срещнат на 11 и 12 юни в Берлин, за да работят по изпълнението на плана за действие.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.